NYHETSUPPDATERINGAR

Blogg

Ta del av våra senaste händelser. Vi uppdaterar löpande med information. Här kan du ta del av vad som händer på Akademin, uppsatser, länkar, klipp, reflektioner och tankar.

Att kombinera Taktil Stimulering & Samtalsterapi (SER)

Ta kroppen till hjälp för din inre förändring.
Att kombinera Taktil Stimulering & Samtalsterapi (SER)

Jag har arbetat med kombinationen SER-terapi, Samtal och taktilmassage sen 2012.

Genom att kombinera taktil och samtal får jag verkligen en chans att betrakta människan som en helhet. Jag vet hur taktilterapin påverkar kropp och sinne genom nervsystemet, oxytocinets påverkan som hormon och signalsubstans, hjärnans medverkan mm och SERterapin genom min närvaro, klientens undermedvetna, andning, bilder, vår relation mm. Det som varit fantastiskt i att kombinera har verkligen varit hastigheten i klienternas förändring, och den mirakulöst starka effekten stundtals. Det förefaller verkligen som att det blir en synergieffekt i att kombinera. Jag tror också att klienterna blir ”hela” snabbare av att betraktas holistiskt och bli behandlade på fler sätt samtidigt. 

SER-terapeut Åsa Nyvell

Ta del av vårt nyhetsbrev!
Vill du ta del av vårt nyhetsbrev, de senaste uppdateringarna kring våra utbildningar kurser, erbjudande mm. Då kan du prenumerera på vårt Nyhetsbrev, fyll i dina uppgifter här intill.